Staffars Seriers Blog: Godbitar från den senaste leveransen - Svensk tegelsten och Courtney Crumrin

12 april 2012

Godbitar från den senaste leveransen - Svensk tegelsten och Courtney Crumrin

Det är oerhört kul att konstatera att vi äntligen har fått en serieroman värd beteckningen tegelsten. Henrik Bromanders Smålands mörker är på hela 621 sidor vilket jag med största säkerhet kan säga är svenskt rekord. Jag har inte inte hunnit mer än att bläddra igenom den men det förefaller vara Bromanders bästa. Det har tagit honom nästan tre och halvt år att sammanställa albumet. Du hittar en trailer för boken här: 

Oni gör en storsatning på en av mina favoritserier Courtney Crumrin. Dels så får den en ny utgåva av de tidigare albumen i färg och hårda pärmar (vi fick in bok 1 den här veckan) och dels så startar de upp en ny månadstidning i färg. Huzzah säger jag som älskar serien som jag bäst kan beskriva som Neil Gaimans Coralines coola syster.

Grant Morrisons "Batman goes global"-epos Batman Inc kommer i fin inbunden utgåva.

Nytt sedan förra veckan är även att vi fått väldigt många nya böcker från Cinebook inklusive sverigebekantingen Sylvain Runbergs Darwin's Diaries. Men vi har även upptäckt ett walesiskt förlag som gett ut ett par böcker om Druider som verkar rätt fascinerande.

Detta kom in 11/4-12

Bakuman Bk 10100,00
Batman Incorporated Deluxe HC 01300,00
Bleach Bk 39100,00
Courtney Crumrin Ongoing 140,00
Courtney Crumrin Spec Ed HC 01200,00
Devil & Her Love Song Bk 02100,00
Genetiks Tm HC 01200,00
Giants Beware Gn150,00
Glamourpuss 2430,00
Kamisama Kiss Bk 08100,00
Locke & Key Bk 03 Crown Of Shadows200,00
Pete And Miriam Gn150,00
Unterzakhn Gn250,00

Svenskt

Smålands mörker250,00
The Walking Dead Bk 3 i Tryggt förvar175,00

Åter i lager

Louis Riel A Comic Strip Biography Tp180,00
Path Of The Assassin Bk 01 Serving In Dark :100,00
Path Of The Assassin Bk 02100,00
Path Of The Assassin Bk 03100,00
Path Of The Assassin Bk 04100,00
Path Of The Assassin Bk 05100,00
Path Of The Assassin Bk 06100,00
Path Of The Assassin Bk 07100,00
Path Of The Assassin Bk 08100,00
Path Of The Assassin Bk 09 Tp100,00
Path Of The Assassin Bk 10 Tp100,00
Path Of The Assassin Bk 11100,00
Path Of The Assassin Bk 12 Three Foot Battle100,00
Path Of The Assassin Bk 13 Hateful Burden100,00
Path Of The Assassin Bk 14 Bad Blood100,00
Presidents Time Gn160,00
Scott Pilgrim Bk 01 Precious Little Life120,00
Swallowing The Earth Gn250,00
Tezukas Princess Knight Bk 02140,00
Usagi Yojimbo Sc Vol 02 Samurai170,00
Walking Dead HC 05350,00
Walking Dead HC 06350,00
Walking Dead HC 07350,00
Walt Disney Donald Duck HC 01 Lost I/T Andes250,00

Undanlagt till prenumeranter och annat löst folk

3d Nude Portfolio Coll Set200,00
Arisa Bk 07110,00
Avalon Chronicles HC 01200,00
Batgirl 830,00
Batman And Robin 830,00
Batman Arkham Unhinged 130,00
Batwoman 830,00
Black Panther Mdma Kingpin Of Wakanda Tp170,00
Blood Alone Bk 06120,00
Brodys Ghost Book 0370,00
Btvs Season 9 Freefall 8 Jeanty Var Cvr30,00
Carnage Usa 540,00
Cavewoman Mutation 137,50
Conan The Barbarian 3 Carnevale Cvr35,00
Danger Girl Revolver 340,00
Demon Knights 830,00
Fantastic Four 60530,00
Gold Digger 13740,00
Green Lantern 830,00
Hitman Bk 06 For Tomorrow300,00
Infinite Horizon Tp180,00
Itazura Na Kiss Bk 08170,00
Jack Kirbys Fourth World Omnibus Bk 02300,00
Legion Lost 830,00
Legion Lost 830,00
Lobster Johnson The Burning Hand 4 Johnson Cvr35,00
Modern Masters Sc Vol 25 Jeff Smith160,00
Moon & Blood Bk 0370,00
New Avengers 24 Avx40,00
Northlanders 5030,00
Resurrection Man 830,00
Rosario Vampire Season Ii Bk 08100,00
Route Des Maisons Rouges 730,00
Rue Morgue Magazine 121100,00
Saga 230,00
Saucer Country 230,00
Sayonara Zetsubou Sensei Bk 14110,00
Secret 135,00
Secret Service 130,00
Sekirei Comp Ser Bd + Dvd600,00
Shade 730,00
Skip Beat Bk 27100,00
Slam Dunk Bk 21100,00
Star Wars Agent O/T Empire Iron Eclipse 535,00
Star Wars Knights Of The Old Republic War 435,00
Toradora Bk 04120,00
Uncanny X-Men 1040,00
Uncanny X-Men 1040,00
Unwritten 3630,00
Victorian Secret Agents Steampunk Angels One Shot40,00
Wolverine 30440,00

Med reservation för ev misstag.    (^_^;)