Staffars Seriers Blog: Godbitar från den senaste sändningen - Harvey Pekar & Peter Bergting

19 april 2012

Godbitar från den senaste sändningen - Harvey Pekar & Peter Bergting

Harvey Pekar's Cleveland är det sista albumet från Harvey Pekar penna. Passande nog handlar det om staden som man mer än annat förknippar med honom. Det var till och med så att när Antony Bourdaine gjorde ett av sina reseprogram om staden så var hans krav att Pekar skulle vara med. Det känns för övrigt lite sorgligt att Pekar lämnat oss när han äntligen hittat en tecknare i Joseph Remnant. Han gör ett riktigt bra jobb med stadsmiljön och funkar utmärkt på personteckningarna. Ett riktigt fynd som hade kunnat bli en av de stora Pekar-tecknarna.

Sveriges enda internationella mainstreamtecknare Peter Bergting gör ett ypperligt jobb med Lovecraft i Dunwich Horror-adaptionen. Dessutom så är adaptionen gjord av den gamle skräck- och serieförfattaren Joe Lansdale vilket är jätteskoj.


Det andra albumet i Fables-spinoffen Cinderella har kommit in med ett av de mer utmanande omslagen som jag sett DC göra. Visst, det finns "sexy spy stuff" inuti men fullt så explicit hade jag kanske inte väntat mig på omslaget. Intressant fotnot att författaren Chris Roberson har just annonserat att han inte tänker jobba åt DC längre på grund av deras etiska övertramp. Tror inte det gäller omslag då utan mer hur förlaget behandlar skapare.




Ett par favoritmangor fortsatte sin utgivning. 20th Century Boys tuffar på med sitt 20:e album och Cross Games 7:e är det näst senaste i serien.

Jag vill även passa på att nämna att vi har fått in några nya serietidningar som inte finns i webshoppen. Dels så är det oerhört kul att kunna konstatera att Castle Waitin kommer att avslutas. Linda Medley skall göra 4 avslutande nummer varav det första kom in i den här sändningen. Sedan så har vi fått in första numret på Garth Ennis version av the Shadow. Kommer bli kul att se vad han gör av den titeln.

mvh

Staffan


Detta kom in 18/4-12


Agatha H & Clockwork Princess Girl Genius Novel Hc250,00
Betrayal Knows My Name Bk 03190,00
Bloody Monday Bk 05110,00
Cage Of Eden Bk 05110,00
Castle Waiting Vol Ii 1640,00
Cinderella Fables Are Forever Tp150,00
Cross Game Bk 07150,00
Harvey Pekar Cleveland Hc220,00
High School Of Dead Bk 06140,00
Hp Lovecraft The Dunwich Horror Tp180,00
Krazy & Ignatz Tp 1922-1924 Drim Of Love250,00
Naoki Urasawa 20Th Century Boys Bk 20130,00
Reset 1 Bagge Cvr35,00
Shadow 140,00

Svenskt

Bouncer 5 Varghonornas byte175,00

Åter i lager

100 Bullets Bk 12 Dirty130,00
100 Bullets Bk 13 Wilt200,00
Alan Moore Neonomicon Tp200,00
Bakuman Bk 08100,00
Celluloid Hc350,00
Cross Game Bk 01200,00
Cross Game Bk 03150,00
Cross Game Bk 04150,00
Cross Game Bk 06150,00
Drifters Bk 01130,00
Empowered Bk 04160,00
Empowered Bk 06160,00
Falling Into Love Gn160,00
Finder Library Bk 01250,00
Flex Mentallo Man Of Muscle Mystery Dlx Hc230,00
Morning Glories Bk 02130,00
Paying For It Hc250,00
Unwritten Bk 01 Tommy Taylor And Bogus Identity130,00
Usagi Yojimbo Sc Vol 01 Ronin160,00
V For Vendetta New Edition Tp200,00
Weekend Lovers Gn160,00
Y The Last Man Bk 03 One Small Step150,00
Y The Last Man Bk 04 Safeword150,00
Y The Last Man Bk 05 Ring Of Truth150,00
Y The Last Man Bk 06 Girl On Girl150,00
Y The Last Man Bk 07 Paper Dolls150,00
Y The Last Man Bk 09 Motherland150,00
Y The Last Man Bk 10 Whys And Wherefores150,00

Undanlagt till prenumeranter och annat löst folk

3 Story Secret Files O/T Giant Man One Shot35,00
Amazing Spider-Man 684 Ends40,00
Avengers 25 Avx40,00
Avengers Vs X-Men 2 With Dig Cde Avx40,00
Batman 840,00
Batman Beyond Unlimited 340,00
Batman Odyssey Vol 2 740,00
Between Gears Tp200,00
Birds Of Prey 830,00
Bprd Hell On Earth Long Death 335,00
Casanova Avaritia 350,00
Catwoman 830,00
Danger Girl Army Of Darkness 540,00
Dark Horse Presents 11 Zonjic Cvr80,00
Dark Horse Presents 8 Fegredo Cvr80,00
Dorohedoro Bk 06130,00
Excel Saga Bk 23100,00
Fables 11630,00
Gantz Bk 22130,00
Gi Joe Sexy Baroness Red T/S Lg190,00
Girl With The Dragon Tattoo Special 10,26
Green Lantern Corps 830,00
Hellblazer 29030,00
Incredible Hulk 740,00
Invincible Iron Man 51540,00
Itazura Na Kiss Bk 07170,00
Justice League 840,00
Kekkaishi Bk 31100,00
Knights Of The Dinner Table 18560,00
Leave It To Chance HC 02 Trick Or Threat150,00
Legion Of Super Heroes 830,00
Manhattan Projects 235,00
Near Death 730,00
New Mutants 4130,00
Nightwing 830,00
Oh My Goddess Rtl Bk 41130,00
Omamori Himari Bk 06120,00
Omar Dogan Girl Seven Sc400,00
Pixiv Almanac Sc400,00
Punisher 10 Omega30,00
Rachel Rising 740,00
Ragemoor 235,00
Ralph Wiggum Comics 130,00
Red Hood And The Outlaws 830,00
Resident Alien 035,00
Rocketeer Adventures 2 240,00
Simpsons Comics 18930,00
Sixth Gun 2140,00
Star Wars Dawn O/T Jedi Force Storm 335,00
Stitched 4 Wrap Cvr40,00
Supergirl 830,00
Tenjo Tenge Bk 06180,00
Uncanny X-Force 2440,00
Walking Dead 9630,00
Wolverine And X-Men 9 Avx40,00
Wonder Woman 830,00
X-Factor 23430,00
X-Men 2740,00

Med reservation för ev misstag.    (^_^;)