Staffars Seriers Blog: Nyinkommet @ Staffars vecka 42 - Peter Bagge och Putonium

17 oktober 2013

Nyinkommet @ Staffars vecka 42 - Peter Bagge och Putonium

Vi börjar med ett fansin för ovanlighetens skull. Plutonium 10 har tagit ett steg upp från de vanliga fansin och känns nästan som en allt för konsten med svenska fansintecknare. 152 sidor tjock är boken och jag är grymt imponerad av alla gamla rävar som börjat göra serier igen. Oerhört kul att se att det börjar röra på sig på fansinbranschen.

Vi har två böcker av Peter Bagge i veckans leverans. Vi börjar lite kort med att nämna att Fantagraphics har utökat Everybody's stupid but me med några sidor och dessutom ordnat hårda pärmar på boken. Ser riktigt trevligt ut. Den bok som jag är mest nyfiken på att få läsa är dock historien om Marret Sanger, Woman Rebel. Sanger är en amerikansk feminist från förra sekelskiftet som fortfarande är kontroversiell i dag från olika håll. Dels från motståndarna till abort som hon kraftigt argumenterade för och dels de som stödjer hennes feministiska åsikter men har svårare för det faktum att hon pratade på KKK-möten och med hennes språkbruk. Finns mycket att säga om henne i vilket fall och jag ser fram emot att ta del av den.

Natalia Batista fortsätter att erövra olika mangagenrer. I Sword Princess Amaltea så hamnar vi i Kvinnor med svärd som sparkar stjärt-genren (tänk Revolutionary girl Utena).

Law of the Desert Born är en adaption av den kände westernförfattaren Louis L'Amour gjord av väldigt många men framför allt tecknat av veteranen Thomas Yeates som nog i dag är mest känd som Prince Valiant-tecknare. Riktigt trevlig ser den ut. Själv blir lätt nostalgisk över den och får vibbar av gamla tidningen Western.

Seth har hasplat ur sig ännu ett nummer av Palookaville. Det andra sedan han bytte format till något bokaktigt. Fortsättninge på Clyde Fanns finns här liksom en ny längre serie som han verkar börja på. Skoj i allafall.

På tal om gamla trotjänare så har vi fått den sjätte boken i Love & Rockets New Stories. Även det bokform likt Palookaville.

En tredje gammal ut som vi fick in den här veckan var Jim Woodring vars Fran är en fortsättning på Congress of the Animals.

Fantagraphics fina Carl Barks-utgivning fortsätter med Donald Duck Hc Vol 04 Xmas Bear Mountain vilket får sägas vara årets första julalbum.

Vi slutar med att Den röda drömmen den senaste novellsamlingen från Joakim Pirinens tangentbord. Här ger han sig på en novell i varje genre som han kunde komma på vilket låter som ett kul koncept.

/Staffan


Detta kom in den 16/10 2013

Baltimore Infernal Train #235,00
Black Beetle No Way Out Hc Vol 01200,00
Dive in the Vampire Bund Bk 01140,00
Dive in the Vampire Bund Bk 02140,00
Everybodys stupid except for me HC extended edition250,00
Flowers Of Evil Bk 07110,00
Fran Hc200,00
Hawkeye #1330,00
Joker Death Of The Family Hc300,00
Louis Lamour - Law of the Desert Born Gn250,00
Love And Rockets New Stories Bk 06150,00
Love in hell Bk 1120,00
Palookaville Hc Vol 21220,00
Phantom Comp Dailies Hc Vol 06 1944-1946500,00
Sergio Aragones Funnies #1035,00
Walt Disney Donald Duck Hc Vol 04 Xmas Bear Mountain290,00
Woman Rebel Margaret Sanger Story Hc220,00
Svenskt
Den röda drömmen250,00
Plutonium 1075,00
Sword Princess Amaltea150,00
Åter i lager
Pluto Urasawa X Tezuka Bk 04130,00
Pluto Urasawa X Tezuka Bk 05130,00
Star Wars Bk 01 In The Shadow Of Yavin200,00
Technopriests Supreme Collection Hc500,00
Thrilling Adventure Hour Hc200,00
Treasury Victorian Murder Compendium Vol 01250,00
Vaders Little Princess Hc150,00
Vagabond Vizbig Ed Bk 04200,00
Vagabond Vizbig Ed Bk 06200,00
Vagabond Vizbig Ed Bk 07200,00
Vagabond Vizbig Ed Bk 08200,00
Vagabond Vizbig Ed Bk 09200,00
Vagabond Vizbig Ed Bk 11200,00
Undanlagt till prenumeranter och annat löst folk
Black Beetle No Way Out Hc Vol 01200,00
100 Bullets Brother Lono #530,00
100 Penny Press Thunder Agents Classic10,00
A Plus X #1340,00
Adventure Time #21 Main Cvrs40,00
Animal Man #2430,00
Avengers #21 Inf40,00
Baltimore Infernal Train #235,00
Batman 66 #440,00
Batman And Two Face #2430,00
Batman Beyond Universe #340,00
Batman Superman #440,00
Batwoman #2430,00
Birds Of Prey #2430,00
Blood Lad Omnibus Bk 03190,00
Bloodshot & Hard Corps #15 Orderall 8-Bit L2 Var40,00
Bloodshot & Hard Corps #15 Reg Lupacchino40,00
Bloodshot Bk 03 Harbinger Wars150,00
Bprd Hell On Earth #11235,00
Complete Peanuts Hc Box Set 1987-1990500,00
Fables #13430,00
Fantastic Four #1330,00
Gene Simmons Comics Anthology Bk 03200,00
Gold Digger #20440,00
Gold Digger Halloween Special 201350,00
Gold Digger Swimsuit Annual 201350,00
Green Lantern New Guardians #2430,00
Haganai I Have No Friends Bk 04130,00
Invincible #10630,00
Jennifer Blood #3240,00
Justice League Of America #840,00
Knights Of Sidonia Bk 05130,00
Legends Of The Dark Knight #1340,00
Love In Hell Bk 01120,00
Negima Omnibus Bk 08200,00
Red Hood And The Outlaws #2430,00
Sergio Aragones Funnies #1035,00
Shadow #18 Ross Cvr40,00
Shadow Green Hornet Dark Nights #4 Ross Cvr40,00
Simpsons Comics #20630,00
Sixth Gun #3540,00
Snore-Ca Sleeping Bag3000,00
Spectral Engine Hc Gn280,00
Supergirl #2430,00
The Spider Annual 201350,00
Uber Enhanced Hc Vol 01350,00
Warlord Of Mars Dejah Thoris #3040,00
Witch Buster Bk 03 Books 5 & 6180,00
Wonder Woman #2430,00
X-Files Season 10 #540,00
X-O Manowar #18 Orderall 8-Bit L2 Var40,00
X-O Manowar #18 Reg Crain40,00
Med reservation för ev misstag. (^_^;)